svētdiena, 2015. gada 15. novembris

Mīti par kaķiem

Kaķa agrākie senči  - lūšveidīgie - radās apmēram 34 miljonus gadu tālā pagātnē. Apmēram pirms 4000 gadiem senie Ēģiptieši sāka pieradināt mazus savvaļas kaķus, tā ka jebkura mūsdienu mājas kaķa senči ir nākuši no Ēģiptes. Grieķi aizveda kaķus uz Eiropu, un no Eiropas ar kuģiem tie tika pārvesti uz vairumu pasaules valstu. 

Svētais kaķis
Tūkstošiem gadu cilvēces lielākie ienaidnieki bija peles: tās apēda pārtikas krājumus un izplatīja slimības. Senie ēģiptieši ievēroja, ka savvaļas kaķi medī peles, un pieradināja tos. Tāpat viņi ievēroja, ka kaķi ir skaisti dzīvnieki un ļoti rūpējās par saviem mazuļiem. Ēģiptieši ļoti mīlēja kaķus un turēja tos savās mājās. Tempļos kaķus godāja kā svētus dzīvniekus. Sākumā tika uzskatīts, ka kaķi pieder Saules dievam, bet vēlāk tos saistīja ar dievietēm un Mēnesi. Kaķu acis, tāpat kā Mēness, spīd Tumsā, un šo dzīvnieku acu zīlītes spēj mainīt formu.
Kaķi saglabāja savu īpašo vietu gan grieķu, gan romiešu, gan skandināvu mitoloģijā, ar viņiem saistītie ticējumi izplatījās arvien tālāk. Ēģiptiešu dieviete Basta jeb Basteta, grieķu un romiešu Mēness dievietes Artemīda un Diāna, skandināvu Freija, kuras ratus velk divi melni kaķi - viņas visas bija kaismīgas mednieces, kuras aizsargāja sievietes - sevišķi mātes - un bērnus. 

Baltie un melnie
Viens no populārākajiem ticējumiem par kaķiem ir šāds: ja kaķis cilvēkam pārskrien pāri pa ceļu, tas nes laimi vai nelaimi. Piemēram, Apvienotajā Karalistē, Austrālijā, un daļā Ziemeļamerikas melnus kaķus uzskata par veiksmes nesējiem, savukārt balti kaķi vēsta nelaimi. Citās Ziemeļamerikas daļās un daudzās Eiropas valstīs ticējumi ir pilnīgi pretēji. Francijā sevišķi laimīgs būs tas, kurš atradīs kaķi ar vienu baltu spalvu.

Velna kaķi
13. gadsimtā Eiropā kaķu statuss mainījās. Pāvests Gregors paziņoja, ka melns kaķis pieder sātanam, un drīz visi kaķi tika saistīti ar raganām. Daži uzskatīja, ka kaķi nodrošina saziņas apmaiņu starp raganām un sātanu, turklāt, daži spējot iemantot dažus no raganu ļaunajiem buramvārdiem. Citi domāja, ka raganas mēdz pieņemt dažādus apveidus un dažkārt iemiesoties kaķos. Tā radās ticējums, ka kaķi var nest nelaimi.

Nav komentāru:

Ierakstīt komentāru